Recyklace

Symbol recyklace - Černý Symbol recyklace - červený Symbol recyklace - Zelený Symbol recyklace - Zelený s obrysem

 

Symbol znamená, že předmět je možné recyklovat. Nikoliv však to, že byl objekt recyklován nebo bude přijat ve všech systémech sběru recyklace. Univerzální recyklační symbol je mezinárodně uznáván. Znaku se též říká "Mobius Loop".

 

Recyklace je proces nakládání s odpadem, který vede k jeho dalšímu využití. Jedná se tedy o opětovné využití odpadů a jejich vlastností jako druhotné suroviny ve výrobním procesu.

 

Někdy se tento symbol používá s procentem ve středu k vysvětlení, že obal obsahuje XX% recyklovaného materiálu.

 

Symbol recyklace - 75% procent z recyklovatelného materiálu

Tento symbol značí, že tento předmět je tvořen ze 75% z recyklovatelného materiálu a že jej lze dále recyklovat

 

Celosvětová pozornost na environmentální otázky vedla k prvnímu Dni Země v roce 1970. Container Corporation of America, velký výrobce recyklované lepenky, sponzoroval soutěž pro studenty umění a designu na středních a vysokých školách po celé zemi s cílem zvýšit povědomí o environmentálních otázkách. Tu vyhrál Gary Anderson, 23-letý vysokoškolák z University of Southern California, jehož symbol je nyní známý jako univerzální recyklační symbol.

 

Symbol není chráněn ochrannou známkou a je ve veřejné doméně. Jako takový může kdokoli používat nebo upravovat symbol recyklace bez poplatku.

 

Ačkoli použití symbolu je regulováno v některých zemích, celosvětově existuje nespočet variant. V Andersonově původním návrhu měl šipky tvořit trojúhelník stojící na jeho špičce - vzhůru nohama ve srovnání s verzemi, které se dnes nejčastěji vyskytují - ale CCA při přijetí Andersonova návrhu jej otočila o 60° místo toho, aby stála na své základně.

 

Zdroj: Resource Recycling: Gary Anderson has been found!


 

Symbol recyklace - Obrys

 

Trojúhelník s obrysovými šipkami prozrazuje, že je obal možné recyklovat a že tento obal už byl vyroben z recyklovaného materiálu. Čísla a písmena pod tímto symbolem nám napovědí, z jakého materiálu je obal vyroben. Při třídění se řídíme stejnými pravidly jako u trojúhelníku s plnými šipkami.


Chtěli byste projekt Help-Man.cz podpořit? Klikněte a pomáhejte s námi.

Dýško 5 Kč Dýško 10 Kč Dýško 20 Kč Dýško 50 Kč Dýško 100 Kč Dýško 200 Kč Dýško 500 Kč Dýško 1000 Kč Dýško 2000 Kč Dýško 5000 Kč

 

Na uskutečnění tohoto projektu vynakládáme nemalé výdaje. Každý přispěvek nám tak velmi pomůže.